Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/nokbilya/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20
Mikro E-Gider Makbuzu - NOKBİL YAZILIM

  Site Rengi

  Mikro E-Gider Makbuzu

  Anasayfa » Mikro E-Gider Makbuzu

  e-Gider Pusulası Nedir, Kimler İçin Zorunludur?

  e-Dönüşüm uygulamalarından biri olan e-Gider Pusulası, vergi mükellefi olan ve olmayan taraf arasında düzenlenebilen ve kanunla çerçevesi belirlenen uygulamalardan biridir. Ticari işletmeler, bir mal ya da hizmet alımı sırasında taraflardan diğerinin vergi mükellefi olmaması halinde ne yapması gerektiğini ayrıntısıyla biliyor olmalıdır. e-Gider Pusulası, bilinmesi gereken önemli kavramlardan biridir.

  e-Gider Pusulası Nedir?

  Vergi mükellefi olan kişilerin vergi mükellefi olmayan kişilerden satın aldıkları mal ve hizmetleri belgelendirmek amacı ile oluşturdukları evraka gider pusulası adı verilir. Gider pusulası aynı zamanda tüketiciye satılan malın iade alınması durumunda da düzenlenebilir.

  e-Gider Pusulası ise gider pusulası ile aynı göreve sahip olmakla birlikte, bunun elektronik ortam üzerinde oluşturulmuş halidir. Yani, birinci ve ikinci sınıf tüccarların, defter tutması zorunlu olanlar ile kazancı basit usulde olan serbest meslek erbabı ve çiftçiler tarafından vergiden muaf olan esnafa; mal ya da hizmet satması sonucu imzalatılan gider pusulasının elektronik ortamda düzenlenmesi ile oluşturulur. e-Gider Pusulası, gider pusulasının elektronik hali olduğundan hukuki nitelikleri bakımından da birbirleri ile aynı özellikleri taşır.

  e-Gider Pusulası Kimler İçin Zorunludur?

  Yapılan inceleme ve analiz sonucunda Başkanlık, riskli veya vergi uyum düzeyini yetersiz bulduğu mükellef ya da mükellef gruplarını yazılı bildirim yaparak e-Gider Pusulası uygulamasına geçmeye zorunlu tutar. Bakanlık bu mükellefleri faaliyet, ciro, sektör ve tutara bağlı bulunmaksızın geçiş için zorunlu tutar. Mükellefler, bildirim yapıldıktan sonra 3 ay süre içinde bu uygulamaya geçmek zorundadır.

  e-Gider Pusulası geçiş zorunluluğu yazılı olarak bildirilen mükellefler, bildirimde belirtilen süreler içerisinde uygulamaya dahil olmak ve gider pusulalarını e-Gider Pusulası olarak düzenlemek durumundadır. Bu mükelleflerin, bildirilen süreler içerisinde uygulamaya geçişi sağlamaması halinde mükelleflere kanunda ön görülen hükümler uygulanır.