Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/nokbilya/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20
Mikro E-Müstahsil - NOKBİL YAZILIM

  Site Rengi

  Mikro E-Müstahsil

  Anasayfa » Mikro E-Müstahsil

  E-Müstahsil Makbuzu nedir?

  Defter tutan çiftçi veya toptancılar, defter tutmayan çiftçilerden satın aldıkları ürünler için müstahsil makbuzu düzenlemek zorundadır. E-Müstahsil Makbuzu, bu belgenin elektronik versiyonudur. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirtilen usul ve esaslarla düzenlenen, saklanan ve iletilen e-Müstahsil Makbuzu, yine GİB’e raporlanır. Müstahsil makbuzu belgesi düzenlemek zorunda olan mükellefler, 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına dahil olmaya başlamıştır. E-Müstahsil Makbuzu uygulaması zorunlu değildir ve bu uygulamayı kullanmak için Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri ile zorunluluk getirilen haller dışında e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter uygulamalarına dahil olmanıza da gerek yoktur.

  e-Müstahsil Makbuzu’nun avantajları

  • İşlemlerinizi veri kaybı yaşamadan, güvenli şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.
  • Verilerinizi 10 yıl boyunca saklar, istediğiniz evraka istediğiniz zaman erişmenize olanak tanır.
  • Kağıt kullanımını azaltır, çevre dostudur.
  • Arşivleme ve baskı maliyetlerini yok eder, zamandan tasarruf ettirir.

  e-Müstahsil Makbuzu’ndan faydalanmaya yöntemleri

  Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

  Mikro Yazılım programları ve e-Müstahsil Makbuzu modülü ile müstahsil makbuzlarınızı GİB tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda raporlamaya başlayabilirsiniz.